Co se děje
Článek

8 tipů, kam vyrazit v Praze na procházku, když u nás nejsou turisté

Užijte si Prahu bez davu turistů

Staroměstský orloj s apoštoly

Vydejte se na Staroměstské náměstí, kde je asi největší pražská perla - Orloj. Staroměstský orloj, kterému se také říká Pražský orloj jsou středověké astronomické hodiny, které jsou umístěny na jižní straně věže Staroměstské radnice na Staroměstském náměstí. První zmínka je v listině z roku 1410.

Dominantou orloje je astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Zajímavostí je, že na astronomickém ciferníku můžeme vyčíst různé časy, astronomické cykly, nebo polohu Slunce. Z kalendářní desky můžeme určit aktuální měsíc a den. Nad astronomickým ciferníkem si všimneme dvou okének - v nichž se každou celou hodinu pohybují apoštolové.

 

Zlatá ulička s malými domky

Na Pražském Hradě se nachází další klenot naší historie - Zlatá ulička u Daliborky. Najdete jí mezí zdí severního opevnění hradu a starým purkrabstvím. Čekají na vás krásné malé domky, které byly postupně postaveny od konce 16. století  do výklenků hradby. Domky byly obývány až do konce 2. květové války.

Zlatá ulička

Královskou cestou přes Karlův most

Vydejte se samotným centrem metropole po Královské cestě, kudy kdysi projížděli budoucí čeští králové. Věřte, že to stojí opravdu za shlédnutí. Cesta začíná u Prašné brány u Obecního domu, dále pokračuje Celetnou ulicí až na Staroměstské náměstí. Dále půjdeme přes Malé náměstí, Karlovou ulici až ke Křížovnickému náměstí. A už jsme u Karlova mostu, na který vplujeme skrze Staroměstskou mosteckou věž. Most přejdeme a po projití Malostranské mostecké věže jdeme Mosteckou ulicí až na Malostranské náměstí, kde se nachází kostel sv. Mikuláše, nebo Malostranská beseda. Vydáme se vzhůru Nerudovou ulicí až k Pražskému hradu, kde cesta končí. A nezapomeňte si dát něco dobrého k pití, nebo jídlu v jednom z mnoha otevřených okének!

Kolem Vltavy od Mánesa po Výtoň

Máte rádi romantické výhledy na Prahu a Pražský hrad? Tak se vydejte na procházku po pražské náplavce kolem malebné Vltavy. Náplavka dostala v poslední době nový kabát a její návštěva tak stojí opravu za to. Budete míjet rozličná plavidla, která zde kotví, podejdete několik mostů a užijete si krásné pohledy na Malou Stranu a Smíchov.

Procházka po Vyšehradě

Jestliže se rádi couráte po hradbách a kocháte se rádi skvostnými výhledy na Prahu, zamiřte určitě na Vyšehrad. Jedná se o historické hradiště, pevnost a hrad, tyčící se na skále na pravém břehu Vltavy. Za návštěvu zde určitě stojí slavný hřbitov Slavín, kde je pochováno mnoho osobností našeho nejen kulturního života. Hřbitov se nachází vedle kostela sv. Petra a Pavla. Za shlédnutí jistě stojí i nejstarší pražská rotunda sv. Martina. Vyšehrad je od roku 1962 národní kulturní památkou.

Vyšehrad

Vyšlápneme na Petřín

Jste milovníkem lehkých výšlapů? Pak zamiřte do centra Prahy, kde se nachází 327 metrů vysoký kopec, pojmenovaný Petřín. Vystupte na zastávce Újezd a vydejte se pohodlně, po asfaltových cestách, vzhůru. Určitě nezkoušejte lanovku - je uzavřená. Odměnou za výšlap vám bude přes 65 metrů vysoká Petřínská rozhledna. Bohužel se v současné době na ní nedá vylézt, ale i tak se budete kochat úžasnými pohledy na Prahu. Od května jsou zde navíc rozkvetlé záhonky, takže je to místo jako stvořené pro zamilované.

Procházka po ostrově Kampa

Pokud máte rádi různá zajímavá zákoutí, staré domy a výhled na řeku Vltavu, zajděte si na Kampu. Nachází se v centru Prahy a jedná se vlastně o ostrov, oddělený od Malé strany říčkou Čertovkou. Ostrov je protkán úzkými uličkami a tajemnými zákoutími. V jižní části Kampy se nachází stejnojmenný park, který přímo vybízí k odpočinku s výhledem na Vltavu.

Projděte pražské Židovské město

Židovské město v Praze bylo původně ghetto. Rozkládá se na pravém břehu Vltavy a někdy se mu říká Josefov. Dnes už sice nemá tolik historizující ráz, protože na přelomu 19. a 20. století zde proběhla mohutná demolice a výstavba nových domů (což lze nejvíce pozorovat v Pařížské ulici), ale neznamená, že by toto místo nestálo za to ho vidět. Mezi nejvýznamnější památky patří Maiselova synagoga, Španělská synagoga, či Židdovský hřbitov. V Maiselově ulici, ale i v přilehlých ulicích najdeme spousty krásně opravených domů, na které je radost pohledět.

Když vám při procházce vyhládne pomůže vám naše gastro mapa výdejních okének. 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také