Co se děje
Článek

Na svatého Martina kraluje stolům výborná hostina

Okolo 11. listopadu se točí spousta pořekadel a tradic. Zapomeňme teď chvíli na bílého koně, který stejně nejspíš nedorazí, a věnujme se něčemu chutnějšímu. Protože radost Martina je husa a džbán vína. Kam na Svatomartinskou husičku?

Svátek svatého Martina se v Evropě slavil už od dob raného křesťanství a vždy k němu patřily průvody, jarmarky, ochutnávky vína a především hody.

Dříve na stole nesměla chybět pečená husa plněná nádivkou. Ta se na severu připravovala z mletého vepřového masa, bylinek, cibule a česneku, na jihu pak z máčené housky, jablek, švestek, červeného vína a jedlých kaštanů. Ze stolů některých zemí tyto pokrmy postupem času zmizely, ve většině si ale své místečko stále drží.

Kromě husy patří na martinský stůl také víno. Den svatého Martina je totiž už po několik století zásadní etapou vinařského roku. Dozrávají první vína, jejichž kvalita určuje úspěšnost celého ročníku. Svatomartinská vína dozrávají jen pár týdnů, a právě díky tomu získávají svou jedinečnou charakteristiku. Mají velmi lehkou chuť a barvu, jsou svěží a obsahují okolo 12 % alkoholu. První přiťuknutí a ochutnání by mělo proběhnout 11. listopadu přesně v 11 hodin. 

Kam v Praze zajít na SVATOMARTINSKOU HUSU? Více ZDE.

Svatomartinské hody u nás i v Evropě

V současnosti oslavám dominují především hostiny, v některých zemích se zachovaly svatomartinské průvody, koledy nebo zapalování ohně. Kde si doteď pochutnávají na huse a čím můžete během tohoto svátku ukojit své chutě na sladké?

Česko tradice dodržuje

V našich končinách na talíři většinou přistane dobře vykrmená husa, nejčastěji pečená s jablky, švestkami a hruškami, podávaná s knedlíky a červeným zelím. Alternativou bývá kachna, na jejíž zjemnění se používá med či troška mléka. Jako dezert se podávají sladké švestkové koláčky, martinské rohlíčky nebo podkovy.

Žízeň se zahání svatomartinským vínem, jeho ochutnávky probíhají na velkých slavnostech převážně na jižní Moravě.

Na Slovensku je husa povinností

Na Slovensku je součástí tradice charitativní svatomartinská sbírka a husí hody. Ty se staly už jakousi kulinářskou povinností a proslula jimi hlavně obec kousek za Bratislavou, Slovenský Grob, který si vydobyl přezdívku hlavní město husích hodů.

Obdobně se to má i v Maďarsku. Husu a víno si lidé vychutnávají po celé zemi, nejvíce si je užijí ve městě Szombathely, kde se konají mnohé gastronomické akce.

V Polsku svatomartinská tradice zanikla po 1. světové válce, kdy se 11. listopadu začalo slavit příměří. Později se zahájila svůj návrat a nyní je oslavami známá především metropole Poznaň. Zde se každoročně koná martinský průvod a veselice. Proslavily se tu hlavně svatomartinské rohlíčky, které vyrábí více než stovka cukráren.

Na hranicích s Českem se od roku 2013 slaví návrat martinské husy a s ním spojený jarmark nabízející produkty z husího masa.

Kam v ČR zajít na SVATOMARTINSKOU HUSU? Více ZDE.

Západní stoly zdobí nejedna husí pochoutka

Husa má své místo i na stolech v Německu a Rakousku. Plní se zde švestkami a jablky, podává se s červeným zelím a bramborovými knedlíky. Děti s vlastnoručně vyrobenými lampiony vyráží na koledu pro martinské rohlíčky, preclíky nebo sladké martinské pečivo. To se dělá z kynutého těsta a nejčastěji představuje Mikuláše z Myry. Dříve se pekl s biskupskou berlou, jeho současná podoba ji vyměnila za fajfku.

Ve Švýcarsku se martinské trhy prolínají se zabijačkovými hody. Kromě husy tak stoly přetékají lahůdkami z vepřové krve, vnitřností a špeků. Oblíbené jsou zakulacené klobásy ve vepřové síťce, bůček, pečená kolena nebo tlačenka.

Holandsko si svatého Martina připomíná koledováním sladkostí, ovoce a ořechů, a od 20. století i husím trhem, kde je volena královna husopasek.

Na svatomartinskou tradici se po 1. světové válce zapomnělo také ve Francii a vrátila se sem až v roce 2016. Na menu restaurací i domácností můžete 11. listopadu najít husí speciality jako je játrová paštika, plněný husí krk, uzená prsíčka, pomazánka z husího masa nebo pečená husa se zapečenými jablky a bramborovým knedlíkem, zelím a jedlými kaštany v karamelu.

Na jihu si pochutnávají na sladkostech

Svatý Martin se oslavuje i v celé Itálii a mladé víno tu teče proudem. Jako hlavní chod se podávají vepřové nebo telecí kotlety se sušeným špekem a pečenými kaštany.

Ve většině regionů probíhají gastronomické festivaly a výlohy cukráren jsou plné martinského pečiva. Jedná se o sladký piškot s polevou z cukrové glazury nebo čokolády zdobený cukrovým sypáním. K dostání jsou rovněž bonbony ve tvaru svatého Martina na koni.

S vlastní sladkou specialitou přišlo město Palermo, kde se velké oblibě těší dezert na první pohled připomínající větrník. Ochucený je fenyklovými semínky a anýzem, máčí se do sladkého likérového vína nebo se plní krémem z ricotty, a navíc bývá bohatě zdobený polevou a bonbony.

Na jihozápadě Evropy si na husy příliš nepotrpí. Například ve Španělsku jsou běžnější zabijačky, pokrmy z vepřového masa a ochutnávky mladého vína. Pečou se také dozrávající jedlé kaštany. 

Ty milují i v Portugalsku, společně s nimi pojídají suché fíky, ořechy a portugalské klobásy. Vše zapíjí portugalským likérovým vínem ze sladkých hroznů, jehož kvašení se zastavuje přidáním brandy.

Na severu je jídlo centrem oslav

V Estonsku je husa součástí venkovských veselic a podle tradice přináší její pojídání štěstí. 

Připravuje se i ve Švédsku, a to v předvečer svátku. Protože se tu neslaví přímo svátek sv. Martina, ale spíše tradice pojídání husy, místní si na ní většinou zajdou do restaurace. Oblíbená je hlavně v kraji Skåne. Jako předkrm slouží černá polévka z husí krve, pyré či ovocný kompot. Následuje pečená husa plněná sušenými švestkami nebo jablky. Jako příloha slouží brambory a červené zelí nebo vnitřnosti a klobása z husích jater. Sladkou tečkou na závěr je jablkový koláč s vanilkovou omáčkou.

V Norsku se tradičně konzumuje vepřové maso a v Dánsku dávají přednost levnější kachně plněné švestkami a jablky s červeným zelím jako přílohou.

Na Slovinsku si potrpí na mladé víno

V Chorvatsku si pochutnávají na pečené huse s těstovinami a křtí mladé víno. K němu se podávají speciality ze skopového masa s kapustou, klobásy, sýry, ryby nebo pečené kaštany.

Pro Slovinsko je 11. listopad synonymem svátku mladého vína. Kdo nemá chuť na husu, dá si těstoviny se slepičím či kohoutím gulášem nebo pečeného krocana s kyselým zelím a smaženým chlebem.

Mají husa a víno svá místa i na vašich stolech?

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také