Co se děje
Článek

SPOJENÍ KŘEHKÉ BLONDÝNKY A WHISKY JE NETRADIČNÍ, ALE O TO ZAJÍMAVĚJŠÍ.

SPOJENÍ KŘEHKÉ BLONDÝNKY A WHISKY JE NETRADIČNÍ, ALE O TO ZAJÍMAVĚJŠÍ.

Naskytla se mi možnost popovídat si s Mirkou Kverkovou, ředitelkou společnosti Fous Spirits, která se specializuje na dovoz skotské whisky do ČR a provozuje skotský bar Whiskeria a zakladatelkou jediného českého Ladies Whisky Clubu.

I když o sobě stále tvrdí, že ji ještě potrvá, než se propije k tomu, aby o sobě mohla říci „jsem odbornice na whisky“, já to vidím jinak.

Hned na první pohled je patrné, že ví, o čem mluví a hlavně to, že ji tato práce baví a libuje si v ní.

Jedno, takové to zachmuřené odpoledne jsme se sešly ve Whiskerii v Jindřišské věži. Malý útulný prostor, zařízený ryze ve skotském stylu, oblečení personálu nevyjímaje.

Po ochutnání doporučené whisky jsme si začaly jen tak povídat. Bylo to tolik zajímavých informací, že mi přišlo škoda se s Vámi o ně nepodělit.  

Mirko, jak se dostane žena jako vy k tomuto oboru a jak dlouho se v něm pohybujete?

K této práci jsem se dostala opravdu náhodou. Když jsem se po více jak roce vrátila ze Skotska, dostala jsem nabídku pracovat jako prodejce whisky. Bohužel o whisky jsem v té době nevěděla vůbec nic, tedy naučit se a propít se bylo velmi náročné.  Jsem opravdu ráda, že můžu tuto práci dělat, a to již 14 let.

Dá se říci, že jste odbornice?

Odbornice? Nemyslím si, že jsem odbornice, i přesto, že čtrnáct let je dlouhá doba, stále se mám co učit od opravdových odborníků a nadšenců, kteří se v tomto oboru pohybují skoro celý život.

Co vás na práci nejvíce baví?

Samozřejmě možnost ochutnat zajímavé whisky. Ale úplně nejvíce, každý spokojený zákazník, který od nás odchází.

Jak vznikl nápad uprostřed Prahy otevřít skotský whisky bar? Jak dlouho to trvalo od nápadu k realizaci?

Na nápad otevřít si skotský bar přišel můj šéf, který whisky miluje, byl to jeho sen, a proto když dostal nabídku pronájmu prostor historické Jindřišské věže, neváhal ani vteřinu a přijal. V listopadu roku 2008 jsme prostor tehdejší kavárny otevřeli. Rekonstrukce proběhla v srpnu 2009 a prostor Whiskeria byl oficiálně otevřen jako stylový skotský whisky bar.

Je v Praze podobný bar?

Je spousta barů v Praze, které nabízejí širokou škálu whisky a ráda je doporučuji, ale náš bar má své kouzlo, právě díky prostorám Jindřišské věže. I přesto, že je prostor malý a útulný, můžete si u nás vybrat z 550 druhů whisky.

Jak je problematická doprava whisky do ČR?

Jako přímý dovozci od výrobců ze Skotska máme s dopravou jako takovou velmi dobré zkušenosti po všech stránkách. Bohužel došlo i ke ztrátě některých výjimečných lahví a velmi to mrzelo. Některé whisky dostáváte na alokaci, tudíž není možnost náhrady.

Liší se whisky v síle alkoholu?

Samozřejmě liší, minimální %alc. které může whisky mít je 40%, pak záleží vždy na výrobci, většinou máte 40%, 43%, 46%, pak jsou to již whisky, které jsou stáčeny v sudové síle.

Máte zde i krásnou, stylovou prodejnu whisky, kolik druhů prodáváte?

V našem sortimentu je celkem kolem 200 druhů whisky.

Pokud otevřu zakoupenou lahev mám ji někam přelít či speciálně se o ní starat?

To je na whisky to krásné, když jí otevřete, nezkazí se. Přelévat jí do ničeho nemusíte.

Jaké nealko se hodí pít k whisky?   

Mohu doporučit dávat si k whisky čistou neperlivou vodu.

Jak vybrat vhodnou whisky jako dárek pro muže/ženu?

Nejlépe si nechat poradit od proškolených zaměstnanců. Ale v případě, že jdete jako laik do supermarketu, vybírejte podle daných oblastí – Highland – výraznější whisky, Speyside – ovocná, Lowland – jemná, Ostrovy – Island/Islay – kouřovější.

Potřebuji radu: „jsem v baru a o whisky nevím vůbec nic, ale chci udělat dojem, co si mám objednat, popřípadě co říci, abych zaujala a vypadala jako profík?“

Pokud chcete udělat dojem, zeptejte se, jakou whisky mají např. k snídani, obědu nebo po večeři /k snídani se doporučuje jemná, k obědu plnější a výraznější a po večeři kouřová/. Uděláte dojem jak na partnera, tak na obsluhu.

Skotská whisky je skotská whisky, ale koukám že tady máte strašně moc druhů, je patrný rozdíl chutí?

V sortimentu, který nabízíme, je pro každého něco, tedy od nejjemnější po kouřové. Tedy nemůže se stát, že by od nás zákazník odcházel s pocitem, že neuspokojil své chuťové pohárky.

Proč mám přijít na vaše degustace?

Na degustaci se dozvíte o výrobě whisky, historii obecně a o daných palírnách, stejně tak podrobnosti k ochutnávaným vzorkům. Děláme také degustace exkluzivních whisky, např. od 24 let výše, starší grain whisky atp. Pokud Vám něco zachutná je možnost se slevou na místě whisky zakoupit.

Chodí na degustace i ženy?

Ano chodí, dokonce i v případě, že jsou ochutnávky silně rašelinných, kouřových whisky.

Jste zakladatelkou jediného Ladies Whisky Clubu v ČR, co Vás k tomu vedlo a co nám o klubu prozradíte?

Založení klubu byla náhoda, vlastně díky pánům, kteří mne do klubu nechtěli přijmout jako řádnou členku. Nemám jim to za zlé, jejich stanovy to nedovolují. A tak mne to přivedlo na myšlenku, založit dámský whisky klub. Loni v červnu jsme měly první setkání a od té doby se pravidelně každé tři měsíce scházíme právě ve Whiskerii. Degustujeme různé druhy whisky, zveme si odborníky, kteří některé degustace vedou a také nás na podzim čeká víkend na Svachovce, kde se vyrábí česká whisky Svach´s Old Well. Každé setkání se snažím připravit tak, aby se dámy vzdělávaly a hlavně maximálně bavily. Po roce působení klubu máme již 24 členek. 

Častá otázka ze strany pánů – můžeme se zapsat do klubu? Pánové, mrzí mne to, ale ne. Plánuji však takový „den otevřených dveří“, kdy se budete moci zúčastnit jednoho z našich setkání.

Děkuji a budu se těšit na možné setkání jak u nás ve Whiskerii, v kamenných prodejnách nebo na Ladies Whisky Clubu.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také