Co se děje
Článek

Svatební zvyky. Tradiční i ty nejpodivnější

I pro svatby platí známé přísloví "Jiný kraj, jiný mrav". Článek o svatbách a netradičních svatebních zvycích

Ať už se této události chystáte účastnit v roli nevěsty, ženicha nebo svědka, tak vám garantujeme, že o veselkách zdaleka nevíte všechno

I zde totiž platí známé přísloví: "Jiný kraj, jiný mrav". Snubní prsteny, házení kytice, krásné šaty, nevěstin podvazek, sbírání střepů nebo společné krájení dortu. To je pouze střípek z nesčetného množství svatebních zvyků. Zde je něco o zajímavých svatebních zvycích, včetně těch netradičních.

Svatební polibek

Závoj odežene od nevěsty zlé duchy

V našich zemích se traduje, že pokud si nevěsta ušije šaty na svůj velký den sama, zašije si spolu s tím i cestu ke štěstí. To samé platí o svatebních koláčcích a dortu, protože pokud je peče budoucí manželka, koleduje si o zlobivé a ubrečené děti a budoucí strádání. 

Bohyni plodnosti lákají okvětní plátky růží, které svatebčané házejí po obřadu na novomanžele. Málokdo ví, že úkolem družiček, které by měly mít šaty ve stejných barvách jako nevěsta, je bránit ji před zlými duchy, aby ji neunesli.

Svatební pár

Stejnou úlohu má také závoj; dříve se totiž věřilo, že duchové do těla vstupují nosem. Podobně i přenášení nevěsty přes práh, jež značí kromě nového začátku také ochranu před nehodnými skřítky.

Střepy nosí štěstí a jejich společné zametání ukáže, jak se manželé poperou s případnými životními kolizemi, zda umějí vzít společně za práci a vzájemně se podporovat. Z téhož důvodu pojídají polévku z jednoho talíře jednou lžící a spolu krájejí svatební dort, který opět symbolizuje plodnost.

Alespoň kousek by z něj měl ochutnat každý ze svatebčanů, aby do svazku nepřinesl smůlu. Všechny židle u svatebního stolu by měly být obsazené.

 

Manžel neuletí, když...

Aby ženich neuletěl, měl by si na krk uvázat kravatu, nikoli motýlka.

Nevěsta by zase na sobě měla mít něco modrého na znamení věrnosti, ale rozhodně ne šaty, které dříve poukazovaly na modřiny. Dále něco nového, což oznamuje nový začátek, a naopak něco starého pro pokračování rodinných tradic. Také něco půjčeného, nejlépe od šťastně vdané kamarádky, jako potvrzení, že si vezme k srdci rady druhých.

ženich a nevěsta v parku

Mezi šperky by se rozhodně neměly objevit perly, které prý přinášejí slzy.

Modrým předmětem bývá často podvazek, který se mnohdy dostává do dražby. Ženich jej při svatební veselici z nevěsty svléká k pobavení svatebčanů bez pomoci rukou, pouze zuby. Ten následně vystřelí mezi přítomné svobodné muže. Ten, kdo jej chytí, bude příště na řadě se ženěním.

Ze stejného důvodu hází nevěsta za sebe svobodným děvčatům svou Kytici.

 

Jaké rituály spojené se svatbou se dodržují v ostatních zemích? Některé jsou úsměvné, jiné vtipné až bizarní

V blízkém Německu rovněž znají tradiční rozbíjení porcelánových talířů. Činí tak ale už den před obřadem.

V Polsku krájejí svatební dort, až když odbije půlnoc. Snoubenci jsou přesvědčeni, že pokud název měsíceobsahuje písmeno “R”, je pro pořádání svatby tím nejvhodnějším.

Svatební dort

Také jste měli Francii spojenou se šarmem, elegancí a romantikou? Pokud ano, nad jednou z jejich svatebních tradic vám zůstane rozum stát. Když zde hostina skončí, veškeré nápoje, které zbyly, se pečlivě sklidí ze stolů a následně vlijí do toaletní mísy. Z té se pak ženich s nevěstou musejí napít. Ani lesk diamantových šperků, na něž si zde potrpí a které jsou obvyklou součástí snubních prstenů a mají za úkol upevnit svazek, jim při této činnosti na glancu nepřidá.

Zlaté šperky se na svatbě nenosí v Itálii, protože (podobně jako u nás perly) symbolizují smůlu. Svatební lože manželům vždy připravují dvě svobodná děvčata. Jakkoli bývá díky svatému Patrikovi Irsko spojováno se zelenou barvou, při obřadu je zakázáno, aby měly dámy šaty právě v této barvě, neboť přináší do manželství neštěstí.

Zato ve Skotsku se dostává kupodivu ke slovu barva černá. V některých regionech jsou ženich nebo nevěsta pomazáni směsí vyrobenou ze sazí, vajec, melasy nebo třeba peří. Následně za neskutečného veselí v doprovodu svých přátel navštěvují tamní hospůdky i domácnosti.

A když už jsme u těch svateb. Vybrali jsme pro vás 7 nejlepších svatebních míst v Praze. Anebo se začtěte do článku o tom, kde a jak uspořádat nezapomenutelnou svatbu

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také