#tourvydejniokna se mění, díky vašemu velkému zájmu, na #tourgastro a stává se z něj celoroční seriál. Vítejte u prvního dílu.
Společně se podíváme do 4 pražských podniků. U každého z nich vám ukážeme v čem je jedinečný, proč ho navštívit a na co si dát pozor.
První díl #tougastro patří Restauraci Blue Wagon, Restauraci Tiskárna, Bombay Express a Whiskerii.
Restaurace Blue Wagon se nachází na Praze 2 v Uruguayské ulici. Jako první mě zajímalo, zda zvládli dodržet všechna nařízení a omezení, kterých rozhodně není málo. Koukněte se na záznam z livestramu.
Restaurace Blue Wagon
Než nám připravili naši objednávku, prohodila jsem pár slov s provozním podniku, Danem.
‚‚Dane, jak jste reagovali na změny, které přišly? Přece jen vaši hosté byli určitě i cizinci."
‚‚Změn jsme zavedli hned několik. Místo zahrádky s místy na sezení jsme dali ven velké dřevěné sudy, u kterých si vychutnáte sklenku vína a tapas. Ostatně na víno se k nám sjížděli hosté z celé Prahy již dříve.
Dále jsme upravili menu, které u nás nabízíme. Veškeré suroviny bereme od českých farmářů, několikrát týdně. Čerstvost, kvalita a rozumná cena je koktejl, který jsme pro naše hosty nově namíchali.
Selečí hřbet, mrkev, lískové oříšky, med / Pstruh, cuketa, brambory, řepa, máslo, kopr, smetana
Pětichodové degustační menu stojí 890 Kč, tříchodové 590 Kč. Dostanete profesionální servis, skvělé jídlo, ale hlavně vaše návštěva u nás se stane zážitkem. Během týdne samozřejmě podáváme i polední nabídku, troufám si říci ve vyšší kvalitě, než je obvyklé."
Za sebe mohu říci, že cena 590 Kč se mi zprvu zdála poněkud vyšší, ale stačilo první sousto a vše bylo jinak. Mají to tu vyťukané do posledního detailu. Dovedu si zde představit obchodní jednání, romantickou večeři, či posezení s kamarádkou.
amuse bouche
dezert ze šperkovnice
Úplně jiný typ podniku je Restaurace Tiskárna, kam si zajdete spíš na pivo, než na víno. Načepují vám ho z tanků, které jsou umístěny u stropu nad výčepem. A jaké že tu mají pivo? Sází na jistotu a kvalitu - Pilsner Urquell.
Velkou výhodou tohoto podniku je, že už při svém startu majitelé vsadili na místní klienty. Češi jsou sem naučeni chodit, a tak po znovu otevření netrvalo dlouho a po place se opět prohání celý tým číšníků, za výčepem stojí výčepní, který vám načepuje hladinku i poslepu a v otevřené kuchyni rozehrávají svůj kulinářský koncert tři kuchaři pod vedením Davida Kaliny.
pivo jako křen
tým kuchařů můžete sledovat v otevřené kuchyni v zadní části podniku
Umístění podniku v bývalé budově Státní tiskárny cenin nahrává nejen názvu podniku, ale i jídlům, které zde můžete ochutnat. V nabídce najdete vedle sezónních jídel pokrmy z první republiky.
My jsme ochutnali telecího španělského ptáčka, hovězí žebro a vepřový bok. Kluci kuchařský umí, umí.
Bezpečnostní opatření si vzali za své a šli ješě dál, celý podnik nechali vydezinfikovat ozónem. Sem se nemusíte bát přijít.
Rychlovka i prostor k zastavení se v centru města, Bombay Expres.
Že jste vstoupili do místa, kde si určitě nedáte knedlo, vepřo, zelo poznáte hned u dveří. Nádherná vůně nejrůznějšího koření, já poznala bezpečně jen kari, se line prostorem.
Bombay Express je indický fastfood. Romana, naše fotografka, zajásala. ‚‚Miluju indickou kuchyni, jéééé a mají i jídla s tofu." (ve skutečnosti zde připravují jídla se sýrem paneer pozn. redakce)Takže bylo vybráno a asi je i jasné, kdo bude tentokrát ochutnávat. No počkat, ale kdo to nafotí?
Objednávku vyřidíte u pultíku, česky se tu moc nedomluvíte, ale zato je tu obsluha nesmírně milá a objednávku s vámi, pokud neumíte anglicky, určitě pomocí obrázků a menu dá dohromady. Vnitroblokem projdete do zadní části, kde je zahrádka a vnitřní část podniku, kde si můžete jídlo vychutnat. Zahrádka je prostor k zastavení se, o kterém jsem psala výše. Dýchne tu na vás klid, bez hluku z ulice a vy se tak soustředíte na to jediné. Na jídlo. Dobrou chuť vám přeji.
Bombay express
450 druhů whisky, není to moc?
Přiznám se, že v pivu se orientuji řekla bych obstojně, ale whisky se teprve učím. Jenže pivo a whisky k sobě mají ve skutečnosti hodně blízko. Říká se o nich, že whisky a pivo jsou přátele v zrnu (ječmen). Ke všemu už na whisky mám věk. Nejkrásnější whisky bar v Praze - Whiskeria tak nemohl zůstat bez povšimnutí.
Jindřišská věž je jeho domovem a dává mu neskutečného gania loci. Bar má dvě patra, kam se vejde všeho všudy 30 hostů, je nádherně zařízený a všude kolem vás je whisky.
Snad největší devízou tohoto podniku je, po šíři nabízených whisek, personál. Nás se ujal Martin, který ví o každé lahvi všechno, jestli né všechno, tak víc o dané whisky vědí už jen tam, kde ji vyrábí.
Whiskeria
Martin
Mou obavu z toho, že whisky nerozumím, neznám ji a vlastně nevím, jestli je to pro mě vhodné pití, rozprášil rychle.
‚‚Proto jste tady, přece. Hostů, kteří přijdou, tedy převážně žen, a řeknou, že whisky moc nepijí jsme tu už měli docela dost. Rád i úplným začátečníkům najdu whisky, která zachutná. Ještě lepší je přijít rovnou na degustaci, které u nás pravidelně pořádáme.
Z těchto hostů se mnohdy stali naši věrní zákazníci a za to jsem moc rád. Proto s klidným srdcem říkám, dejte whisky šanci."
Dala jsem. Ten podvečer hned několikrát.
A co vy, dáte whisky šanci?
Zvláštní poděkování
Děkuji Martinovi z Whiskerie, že mi krom představení celého podniku a několika skvělých drinků dopřál i prohlídku celé Jindřišské věže. Kdo jste tam ještě nebyli, doporučuji.
Brzo na čtenou.
Vaše Radka, šéfredaktorka