Foodtrucky, kávová kola a pojízdné bary se staly součástí našeho městského života, obzvláště v době festivalů, trhů a dalších společenských událostí. Ale jak se tato kreativní forma gastronomie vyvinula? Jaké jsou její přednosti a jaké typy nás dnes potkávají na ulicích? A jaká konkrétní vozítka zaujala nás?
Historie foodtrucků
Historie foodtrucků a mobilních barů má své kořeny již v 17. století, kdy prodavači na trzích a veletrzích začali prodávat jídlo a nápoje z mobilních stánků. Ve 20. století se objevily první pohyblivé stánky na kolech v USA, kde sloužily především jako pohodlný zdroj jídla pro dělníky na stavbách a v továrnách.
V Československu byly za socialismu defacto předchůdkyněmi foodtrucků pojízdné prodejny. Tyto prodejny byly využívány především pro prodej základních potravin a jiných produktů v oblastech, kde nebyly dostupné stacionární prodejny. Vozidla, která sloužila jako mobilní prodejny, byla většinou dodávky nebo náklaďáky, které byly upraveny pro skladování a prodej potravin. Mobilní prodejny byly často jedinou možností pro nákup potravin v odlehlých oblastech. Pravidelně jezdily po určených trasách a zastavovaly na předem určených místech, kde obyvatelé mohli nakoupit potřebné potraviny a další základní produkty. Mnohé z těchto mobilních prodejen nabízely také rychlé občerstvení, jako jsou teplé párek v rohlíku, lahůdkové salámy nebo výrobky z pekáren. I když to nebyla gastronomie v dnešním slova smyslu, lze tyto mobilní prodejny považovat za jakési průkopníky dnešních foodtrucků. Za předchůdce foodtrucků bychom v Čechách mohli také označit tržnice a stánky, kterých po revoluci bylo mnoho. Kdo by neznal legendární tržnici na Pankráci.
A nezapomínejme také na legendární Family Frost, který od roku 1993 vozil zmrzliny, měl nezapomenutelnou (až lehce vlezlou) melodii a všechny děti toužily po zmrzlinách ve tvaru raket. Podobná autíčka se stejnou melodií brázdí dnes chorvatské pláže. To byste koukali, jak se Češi začnou otáčet. Ta melodie je nezapomenutelná.
S postupem času se foodtrucky a bary na kolech staly populárními nejen pro rychlé občerstvení, ale i pro gurmány hledající jedinečné gastronomické zážitky. V posledním desetiletí došlo k významnému nárůstu popularity těchto mobilních gastronomických zařízení po celém světě včetně České republiky. Tím se zvedla i kvalita nabízených produktů a kreativita tvůrců foodtrucků. Proto jsme se rozhodly je zmapovat.
Výhody foodtrucků a barů na kolech
Foodtrucky a bary na kolech přinášejí mnoho výhod jak pro provozovatele, tak pro zákazníky. Pro provozovatele je jednou z hlavních výhod nízké počáteční investice ve srovnání s tradičními restauracemi. Navíc mobilní charakter těchto zařízení umožňuje dosáhnout širšího spektra zákazníků tím, že se mohou pohybovat na různých místech a akcích.
Zákazníci na druhé straně oceňují rychlé a pohodlné občerstvení, které často nabízí inovativní a kreativní pokrmy a nápoje. Foodtrucky také přinášejí více kulturní a kulinářské diverzity do městského prostředí, nabízejí alternativu k tradičnímu rychlému občerstvení a často slouží jako platforma pro experimentování s novými chutěmi a koncepty.
Typy foodtrucků a mobilních barů
Když se řekne foodtruck, mnohým se v mysli vybaví obrázek velké dodávky s okénkem na prodej jídla. Tato klasická forma je velmi populární, protože nabízí dostatek prostoru pro přípravu a prodej pokrmů, ale svět mobilní gastronomie je mnohem rozmanitější.
- Dodávky a Náklaďáky
Klasický foodtruck je často založen na předělané dodávce nebo náklaďáku. Tento typ je oblíbený pro svou mobilitu a velkou kapacitu. Dodávky mohou být přizpůsobeny pro různé typy pokrmů, od pečených kuřat, přes pizzy až po gurmánské hamburgery. Velmi oblíbeným typem dodávky pro foodtrucky je například Volkswagen Transporter, který má kultovní status a je oblíbený pro svůj retro vzhled.
- Obytné Vozy
Některé foodtrucky a mobilní bary využívají obytné vozy, které jsou přestavěny pro provozování gastronomie. Tyto vozy nabízejí mnoho prostoru a mohou být vybaveny všemi potřebnými zařízeními pro přípravu a servírování jídla a nápojů.
- Tříkolky, skútry a kola
Pro menší a lehčí typy občerstvení, jako je zmrzlina, káva nebo pečivo jsou často využívány menší vozidla jako tříkolky nebo skútry. Tyto menší a lehce manévrovatelné vozy jsou ideální pro rychlé servírování a jsou velmi oblíbené na festivalech a trzích. Trojkolka Piaggio Ape je legendárním příkladem tohoto typu foodtrucku, který je známý po celém světě. Kávové bary a stánky s občerstvením na kolech jsou velmi oblíbené v městských prostředích, kde prostor může být omezený. Tyto malé a pohyblivé stánky mohou být snadno přemístěny a jsou ideální pro rychlé občerstvení, jako je káva, pečivo nebo sendviče. Velmi často je využívají i firmy pro své firemní akce a večírky. To ostatně platí u všech tipů foodtrucků. Jen si to představte, firemní akce obohacená o netradiční catering formou fooddrinktrucku.
A co si můžu objednat?
Rychlé občerstvení na kolech zahrnuje vše od tradičních hranolků, burgerů a hot dogů až po exotické pokrmy z různých koutů světa. Gurmánské foodtrucky nabízí sofistikovanější a často lokální a sezónní pokrmy, které byste mohli očekávat v moderních restauracích.
Specializované bary na kolech nabízí široký sortiment nápojů, od kávy, přes čerstvé džusy, až po kvalitní piva a koktejly.
Využití Foodtrucků a Mobilních Barů
Mobilní bary a foodtrucky jsou ideální pro různé typy akcí, od hudebních a kulturních festivalů, přes sportovní události, trhy až po soukromé akce jako jsou svatby nebo firemní večírky. Jsou také oblíbenou součástí street food festivalů a trhů, kde představují širokou škálu kulinářských specialit.
Takže ať už jste na festivalu, trhu, nebo jen procházíte městem, nezapomeňte se zastavit u některého z těchto mobilních gastronomických zařízení a nechat se překvapit novými chutěmi a kulinářskými zážitky.
Naše tipy aneb jaká vozítka nás zaujala?
Toto unikátní vozítko, legendární Volkswagen T2b, je jediným svého druhu v České republice, který je upravený pro čepování nápojů. Zákazníci zde mohou ochutnat vynikající Aperol Spritz, sušší prosecco připomínající jízdu italskou vinicí, osvěžující kávu na ledu Cold Brew, domácí limonády a samozřejmě pivo z minipivovarů. Nabídka se mění v závislosti na počasí, náladě, typu akce nebo podle specifických přání zákazníků. S radostí vám vyjdou vstříc, ať už plánujete svatbu, firemní akci nebo třeba dětskou oslavu na zahradě. A to kdekoliv v rámci České republiky.
Víte, jak to dopadne, když mají dvě blondýny jeden velký sen? Vznikne z toho vymazlený kávový přívěs s výběrovou kávou, vaflemi, domácími limonádami a hlavně usměvavou obsluhou. Jejich otevírací doba se liší podle toho, kam zrovna vyrážejí, teď třeba občas doprovází kapelu Divokej Bill na jejich koncertech. Ale jinak tohle roztomilé vozítko najdete u hory Říp.
Znáte krásné historické město Chrudim? Pokud ne, tak byste to měli napravit a na Resselově náměstí byste si neměli nechat ujít Baringotku. Tenhle z Anglie dovezený foodtruck krásně oživil centrum města a nabízí žíznivým i hladovým návštěvníkům občerstvení všeho druhu, které se mění nejen podle zájmu hostů, ale také podle sezóny. Baringotka spolupracuje i s místními podniky a kvalita je u nich na první místě. Ať už jste spíš na drinky, buchty nebo byste raději vyzkoušeli jejich legendární škvarkovku, stavte se. A pokud budete mít štěstí, možná natrefíte třeba na nějakou z akcí jako je třeba “sousedská snídaně” s 3 vejcemi do skla nebo třeba vyprošťovákem ve formě gothaje s cibulí.
Projekt GULE vznikl jako kombinace osobních zkušeností, odborného vzdělání a vášně pro gastronomii. Jeho zakladatel, inspirovaný životem s bratrem s postižením, v roce 2017 vytvořil sociální podnik, jehož cílem je bojovat proti stereotypům a propagovat inkluzi. Prostřednictvím provozu food trucku projekt ukazuje, že lidé s postižením jsou schopni kvalitního pracovního výkonu a není nutné pro ně vytvářet speciální pracovní podmínky nebo neustále na jejich činnost dohlížet. Přes počáteční skepticismus a výzvy, včetně pandemie, tým pokračuje v boji, připravuje nové inovace a těší se na každou sezónu.
Tichá kavárna, první pražská kavárna s neslyšící obsluhou, byla slavnostně otevřena na podzim roku 2011 jako projekt neziskové organizace Tichý svět - chráněná pracoviště, o. p. s. Toto unikátní místo slouží nejen jako kavárna, ale také jako pracoviště a tréninkové prostředí pro neslyšící, kde mohou uplatnit své schopnosti v tak náročném oboru jako je pohostinství. Je to místo setkání dvou světů - světa slyšících a neslyšících.
Mobilní verze kavárny v podobě karavanu je obohacením konceptu Tiché kavárny a nabízí výbornou kávu a domácí zákusky z jejich vlastní cukrárny. Potkat ji můžete přímo před vaší kanceláří, na festivalech nebo různých kulturních akcích po celé České republice. Objednat si ji můžete i na vaši privátní událost. Ať už jste slyšící nebo neslyšící, Tichá kavárna a její kavárna na kolech nabízejí jedinečný zážitek, kde komunikace překračuje hranice slov a vytváří prostor pro sdílení a porozumění. Nyní má karavan útočiště na Pankráci Na Strži před Českou poštou.
Karavan s názvem Circus Burger je taková “stříbrná střela”, která jezdí horem dolem, přes festivaly, farmářské trhy, svatby nebo třeba až před vaši kancelář. V tomto “šapitó” najdete sortiment jako jsou burgery, tortilly a další jídla, o kterých oni ví, že vám budou chutnat. Zajímavostí je, že i když jsou jídla v souladu s moderními trendy, samotný karavan je retro v tom nejlepším slova smyslu. A že už toho od roku 1969 zažil.
A jeden bonus na závěr.
Jedinečné, profesionální a neokoukané degustace, které přijedou až za vámi nabízí Simply bar catering. Simply Bar je skvělá volba pro rozlučky se svobodou, svatby, narozeniny nebo jakékoliv jiné akce, kde si můžete vyzkoušet degustace piva, rumů, vína, sýrů nebo čokolády a proměnit večírek v interaktivní dobrodružství.