Co se děje
Článek

Rozhovor s Rudolfem a Lucií Lachovými z Pražskeho floutka

Pražský floutek je útulný pivní bar, šenk, se zajímavou a proměnlivou nabídkou na osmi pípách. Za tímto pražským podnikem stojí manželé Lucie a Rudolf. Nabízel se tedy dvojrozhovor. Jaké to je podnikat v manželství? A kdo je typickým návštěvníkem takové pivnice?

Rudolfe, vy jste začínal jako sládek pivovaru Uhříněves a stále v něm jako sládek působíte. Kde se vzala touha otevřít si vlastní podnik. A jakou roli jste v tom hrála vy, Lucie?

Rudolf: Do pivovaru Uhříněves jsem se dostal přes Dalešický pivovar a minipivovar U Medvídků. Pomáhal jsem ještě při rozjezdu dvou pivovarů v Polsku a jednoho na Slovensku. Máte ale pravdu, že jsem stál u vzniku pivovaru v Uhříněvsi. S vlastním podnikem to byla náhoda – znali jsme se s majiteli a věděli jsme, že chtějí skončit.

Lucie: Já ve Floutkovi – dříve v Pivním šenku U Kacíře – pracovala téměř od samého začátku. Tak jsme si řekli, proč to nezkusit rozjet po svém.

Je manželství v podnikání výhodou nebo spíš naopak? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Lucie: Myslím, že obojí. Je dobré to, že si názory řekneme na rovinu, nevýhoda je, že bar řešíme i v čase, kdy bychom chtěli mít volno.

Rudolf: Někdy se dohadujeme kvůli provozním věcem a někdy je těžké nepřenášet dohady do domácího prostředí.

Jak vlastně vznikl název Pražský floutek? Má nějaký význam?

Pražský floutek je český ekvivalent německého Prager Laffe. Což je název létajícího pivovaru, který vlastníme. Říkali jsme si, že by bylo dobré, aby Prager Laffe měl svůj stálý výčep. A tak vznikl Pražský floutek.

Kdo je klasickým hostem vašeho podniku?

To je těžké odpovědět, protože našimi hosty jsou jak studenti vysokých škol, tak vážení kmetové. Nejčastějšími návštěvníky bývají sousedé z okolí. Naším záměrem bylo mít podnik právě pro místní obyvatele. Zároveň nás těší potkávání generací v našem sklepení. Jsme hospodou, která si na nic nehraje a kde se každý může cítit přirozeně.

Jaká piva u vás ochutnám?

Základem naší nabídky jsou řemeslné ležáky – zejména z pivovaru Uhříněves, Albrecht a Hendrych. Ty doplňujeme svrchně kvašenými pivy z produkce Prager Laffe. Čas od času máme i další české minipivovary. Někdy i německé.

Pořádáte nějaké pivní akce, třeba degustace?

Občas děláme řízenou degustaci se zástupci vybraného minipivovaru, který ten večer obsadí všechny naše pípy. Také jsme již několikrát pořádali ,,Pivní ruletu" – což je taková degustace naslepo spojená s uzavíráním sázek, tipováním – co to vlastně piju.

Z těch nepivních často míváme vlastní hospodský kvíz či šipkový turnaj.

Šenk Pražský floutek najdeme ve sklepních prostorách, což musí být v létě výhoda, ale co v zimě?

V zimě je u nás teplo a útulno. Sklepní prostory drží stálou teplotu, je snadné je v zimě vytopit.

Můžu si u vás dát i něco na zub?

Jistě, máme slušnou nabídku studené kuchyně. Od klasického utopence a hermelínu, které máme vlastní výroby, přes matjesy, chleba se sádlem, párky, paštiku až po hotdog či sendvič se sleděm.

Jaká piva máte rádi vy?

Lucie: Já si pochutnám na dobrém českém ležáku. Nesmí být moc hořký, ale ani moc sladký. Nyní jsem se našla v Aloisovi 11.

Rudolf: Mám rád téměř všechny pivní styly, až na pár výjimek. Moje srdeční záležitost jsou belgická piva, zejména piva typu Saison.

A kolik piva vypijete vy jako konzument?

Rudolf: Když jdu na pivo, tak ochutnám tři, čtyři... Už nejsem nejmladší 😊 Piju na chuť, ne na žízeň.

Lucie: Abych si pochutnala tak mi stačí tři piva. Pak bych už nemusela tu chuť tolik vnímat. 😉

Kam rád zajdete na pivo mimo Floutka?

Rudolf: Rád chodím na pivo někam, kde to není jen o pivu, ale má to i svou atmosféru. Rád zajdu do Mlýnské kavárny na Kampě. 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také