Co se děje
Článek

Smažák, steak s broskví, katův šleh. Proč je Češi stále tolik milují?

Lidovka za pár korun nebo vyhlášená delikatesa? Přinášíme článek o vybraných retro pochutinách, jejiž příprava je navíc velmi jednoduchá

Díky známým chutím ožívají vzpomínky

Taky neodoláte, když uvidíte na jídelním lístku smažák, katův šleh nebo steak s broskví? Nedivím se. Jsou to rychlá a jednoduchá jídla na přípravu, která dříve bývala téměř v každé zapadlé hospodě. Lidé si je dnes často dávají z nostalgie. Nezaměnitelnou chuť a vůni mají často spojenou se zážitky z mládí, se vzpomínkami.

V restauracích na ně natrefíte i dnes. V nezměněné podobě nebo upravené tak, aby více odpovídaly trendům moderní gastronomie.

Smažák

Pohlreichem pomlouvaný Katův šleh

Máte pocit, že Katův šleh už na jídelních lístcích nevidíte?  Máte pravdu. Dnešní teenageři většinou nemají ponětí, co se pod tímto označením skrývá. Málokterá restaurace si troufne uvést tento pokrm do svého menu pod původním označením.

Většinou ho v nabídce najdete jako masové nudličky se zeleninou. Je to proto, aby zákazník hned věděl, z jakých surovin je jídlo připravené.  Nelibost nad kaťákem často vyjadřoval Zdeněk Pohlreich ve svém pořadu „Ano, šéfe.“ Proč? V minulosti se nejednoznačný název zneužíval k tomu, že se připravoval ze zbylých odřezků masa nebo zbytků z předešlého dne. K masu se přidalo hodně zeleniny, nejčastěji leča. Pikantní ostrá chuť přebila případné podezřelé aroma. Rychlá minutka s minimem nákladů a velkou marží.

Smažený sýr chutná jen čerstvý 

Smažený sýr s hranolky a tatarkou milují děti i dospělí. Proč byl dříve tolik populární? Bylo to jedno z nejlevnějších jídel v restauracích. Spolu se smaženým celerem a knedlíkem s vejci patřil k oblíbeným bezmasým jídlům. Dnes se smažák drží na špici i díky tomu, že je to mnohdy, bohužel jediná nabídka vegetariánského jídla.

Často se mu přezdívalo vojenský řízek, protože mezi vojáky to bylo jídlo první volby, chodívali na něj po večeři v kasárnách nebo při nedělních vycházkách. Miloval ho i první český prezident, pan Václav Havel.

Při jeho návštěvě obce Rejvíz si místo připravených specialit ve vyhlášeném podniku zašel inkognito na svůj oblíbený pokrm do restaurace, která nebyla na tak vzácnou návštěvu dopředu připravena. 

Smažák se jí po celém světě

Myslíte si, že smažený sýr je český vynález s padesátiletou historií?  Chyba lávky. V evropských zemích je znám už od středověku. Jen se nikde nejí s tatarskou omáčkou. Tato kombinace je ryze česká. Nejstarší dochovaná zmínka o smaženém sýru pochází z jídelního lístku restaurace Šroubek z roku 1936.

Smažený sýr

Smažený sýr jako luxusní pochoutka

Lokálech udělali z obyčejného smažáku vyhlášenou delikatesu. V čem tkví jejich kouzlo? Smažený sýr připravují čerstvý.  Žádné mražené polotovary narychlo osmažené ve fritovacím hrnci tu nedostanete. Kvalitní 30% eidam se obalí v jedné vrstvě v klasickém trojobalu a usmaží se na přepuštěném másle.

Budoucnost patří retro jídlům

Podle restauratérů přibývá a bude přibývat obliba retro jídel. Proč? Ať už jsme je nenáviděli nebo milovali, znali jsme je a věděli jsme, co od nich očekávat. Vztah, který se léta budoval se zkrátka jen tak nezmění. 

Před kuchaři tak stojí rozhodnutí, jak s touto výzvou naloží. Půjdou do lety prověřené klasiky nebo dodají dřívějším lidovkám punc výjimečnosti? Čas ukáže, po čem je větší hlad.

Kam na RETRO pochoutky?

V Usedlosti Ladronka ochutnáte hned 2 druhy smažáku. Vybrat si můžete klasiku eidam, nebo uzený eidam. Společnost na talíři jim dělá po domácku vyrobená tatarka a brambory maštěné máslem. Podrobnosti a rezervace ZDE.

Smažený sýr

Nejprodávaněšjí jídlo v restauracích Lokál? Smažák! Smaží jej na másle, sýr zraje 6 týdnu a nechybí samozřejmě jejich vlastní tatarka. Podrobnosti a rezervace ZDE.

Smažený sýr

Jáma Steakhouse z Prahy 1, Ostrovní ulice pravidelně do denní nabídky zařazuje klasiku smažák, brambor, tatarka. Ovšem šéfkuchař Tomáš Procházka si s nabídkou hodně hraje, proto u ních ochutnáte smažený sýr i v jiných podobách. Podrobnosti a rezervace ZDE.

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také