Ústřice jsou jedním z nejdelikátnějších mořských plodů, které se dají najít. Jsou ale také jídlem, které má své zastánce, ale i odpůrce. Dalo by se říct, že rozdělují společnost, skoro jako koprovka, ale jejich obliba mezi populací je spíše omezená. Někteří lidé milují ústřice pro jejich delikátní chuť a nezaměnitelnou texturu.
Ústřice se považují za luxusní jídlo a často se podávají jako předkrm v restauracích s vyšší úrovní. Mnoho lidí také považuje ústřice za afrodiziakum, což dává tomuto jídlu další rozměr.
Ale co to vlastně ty ústřice jsou?
Ústřice jsou měkkýši, kteří žijí v mořských útesech a přilehlých pobřežních oblastech. Mají tvrdou, drsnou skořápku, která se dá otevřít a uvnitř najdete delikátní maso, plné slané chuti moře. Nejčastěji se konzumují syrové a samozřejmě čerstvé.
Mnoho lidí si klade otázku, zda je konzumace ústřic zdravá. Pravda je, že ústřice jsou velmi zdravé a plné živin. Obsahuj bílkoviny, vitamíny a minerály, jako je zinek a železo, což je velmi prospěšné pro zdraví. Ale pozor! Při jídle ústřic je vysoké riziko otravy z potravin, pokud nejsou správně skladovány a připraveny. Proto je nutné ústřice zakoupit pouze od důvěryhodných prodejců, kteří pečlivě dbají na to, aby byly čerstvé a bezpečné k jídlu. Také je nutné dbát na to, aby byly správně skladovány.
Ústřice jsou specifikem mnoha zemí, ale nejvíce jsou spojovány s Francií, kde ústřice pocházejí ze sedmi regionů: Normandie – Severní moře, Severní Bretaň bretagne, Jižní Bretaň, Středozápadní region, Marennes-Oléron, Arcachon-Aquitaine, Středomoří. Nicméně, ústřice se dají najít po celém světě, od Atlantiku až po Pacifik.
Když jde o způsob podávání ústřic, existuje více možností. Nejčastěji se podávají syrové s citronovou šťávou a nakrájenou cibulkou. Pokud máte chuť na něco trochu sofistikovanějšího, můžete si je vychutnat s octem a šalotkou nebo s omáčkou z mušlí. Pro začátečníky doporučujeme ústřice tepelně upravené, zapečené. Zkuste je posypat strouhankou, sýrem a bylinkami a zapéct v troubě. Skvělé jsou také zapečené s holandskou omáčkou. Občas se lidé ústřic bojí kvůli jejich způsobu konzumace. Správně se ústřice jedí na jedno srknutí a bez kousání. Případně můžete použijte vidličku, pokud vám srkání není po chuti. Žvýkejte jen lehce, aby se uvolnila její chuť.
Čím zapít ústřice? Nejlepší volbou je suché bílé víno nebo šampaňské. Vybírejte vždy víno s vyšší kyselinkou, protože kyselost pomáhá vyvážit slanost ústřic a zvýraznit jejich chutě. Podobně funguje Jeho osvěžující bublinky a kyselost pomáhají vyčistit chuťové buňky a zvýraznit chuť ústřic. Jestli máme říct jedno konkrétní jméno, budet to víno Muscadet z údolí řeky Loiry. Je poměrně levné, ale i mnohými sommeliery je toto víno nazýváno jako “ústřicové”. Jiní odborníci zase doporučují saké, whiskye nebo třeba stout.
V ústřicích se dají najít i perly. Perly se vytvoří, když se do ústřice dostane cizí těleso, jako je zrnko písku, a ústřice se ho snaží obalit vrstvami perleťové hmoty. Je to velmi vzácný jev a perly z ústřic jsou vysoce ceněné.
Ústřice se obvykle pěstují v mořských vodách. Většina ústřic, které se konzumují, pochází z farmářského pěstování, což znamená, že jsou pěstovány v kontrolovaných podmínkách v oceánu nebo vodách přílivových lagun. Farmy na pěstování ústřic se nacházejí v pobřežních oblastech po celém světě, obvykle v oblastech s vyšší koncentrací soli a živin v mořské vodě. Při chovu ústřic jsou speciální druhy odrůd umístěny do kovových klecí, které jsou zavěšeny do vody. Tyto klece jsou obvykle vyrobeny z ocelových rámečků a obloženy sítí, která umožňuje proudění vody a chrání ústřice před dravci. Ústřice se krmí planktonem, který se nachází v přirozených podmínkách v mořské vodě. Někteří farmáři mohou přidávat doplňkovou stravu, aby zlepšili kvalitu a chuť ústřic.
Ochutnejte ústřice v některé z restaurací, kde máte naprostou jistotu 100% čerstvosti.
- Aroma Quadrio - tato pražská seafoodová restaurace podává vynikající čerstvé ústřice "Fine de Claire" od 13.3. u nich startují ÚSTŘICOVÉ DNY a jejich nabídka bude rozšířena i o tepelně urpavené ústřice.
- Chorvatský mlýn - nejen chorvatské speciality, ale i ústřice nabízí stylová restaurace na okraji Prahy. Vyzkoušejte Bretagne v ledové tříšti s citronem nebo i další druhy, jako jsou: Belon, Regal, Oysrin nebo Fine de cleir. Podávají se se šalotkou nebo s řapíkatým celerem a okurkou.
- Pizza & Pasta Restaurant Al Mulino - tato italská restaurace v Praze nenabízí ústřice na denní bázi, nicméně pravidelně pořádají různé dny plné mušlí a ústřic, které upravují hned na několik způsobů.
- Zdenek's Oyster Bar - jako správný ústřicový bar nabízí tato restaurace v centru Prahy hned 6 druhů ústřic.
- Yokohama Lounge - každý pátek a sobotu přivezou čerstvé ústřice. Vychutnat si je můžete za doprovodu hudby od DJ a ve společnosti luxusních drinků. Pro správné navodění nálady nechybí ani SISHA.
A co vy? Milujete také ústřice? Napište nám, kam na ně nejraději chodíte. jsme@rejdilky.cz