Co se děje
Článek

V dobrém cocktail baru by vám měl být barman schopný drink upravit tak, aby vám chutnal, říká Benedikt Houda z pražského Monkey Baru

Otevíráme dveře tajemného světa mixologie s Benediktem Houdou, šéfbarmanem pražského The MonkeyBaru. Od jeho barmanských začátků v brněnských kavárnách až po inspiraci z exotických cest. Benedikt nám odhalí, co dělá z The MonkeyBaru unikátní zážitek a proč české pivo a bramborák může být nejlepší kombinací. Vstupte s námi do světa koktejlů, zážitků a vášně pro mixologii!

Benedikte, jaká byla vaše barmanská cesta?

Od brněnských kaváren a clubů, přes nejlepší pražské cocktail bary až po otevření nového konceptu pro hotel Falkensteiner.

Jak vás zkušenosti z předchozích barů ovlivnily?

Každý bar má svůj vlastní přístup k tvorbě cocktailů, chutí, použití technologií a nebo i komunikaci a přístup k zákazníkovi. Já se z každé mé předchozí práce pokusil vzít to nejlepší, přidat k tomu i své vlastní DNA a to vše následně promítnout do Monkey Baru.

Jaká byla inspirace pro Monkey Bar?

Hodně čerpám ze svých cest po celém světě. Především z exotických destinací ale i z barových “Mekk”

V čem je Monkey Bar, kde aktuálně působíte, jedinečný? Obecně i po barmanské stránce?

Kombinace moderní mixologie, skvělé kuchyně, zelené terasy v soukromém vnitrobloku, brunche, live DJs a muzikanti. Neznám v Praze jiný podnik který má takto full package. Co se týče barmanské stránky, jsme podnik který se v rámci ČR věnuje v největším měřítku tzv. pre-batched drinkům.

Co byste chtěl, aby si hosté odnesli z návštěvy The MonkeyBaru, co by měl být jejich hlavní zážitek?

Aby ochutnali něco, co ještě nikdy před tím. Takto se snažím tvořit i moje menu.

Jaký byl vás první koktejl, který jste ochutnal?

Těžko říct, bude to už dávno. Tipuju že Cuba Libre.

Jaký byl vás první originální koktejl, který jste vytvořil?

Byl to cocktail do soutěže s Žufánkem. Ve zkratce šlo o levandulové negroni na OMG ginu.

Kam si zajdete v Česku (nebo i ve světě) na dobrý drink? 

V Česku bude navždy můj srdcový podnik L'Fleur kde jsem dva roky působil. Momentálně mě ale dost baví co dělají lidi z KRO/Alma.

A kam byste už naopak nešel, kde jste měl špatnou zkušenost?

Před lety jsem si v New Yorku zašel do, v té době nejlepšího baru světa, Dead Rabbit. Měl jsem tam jeden z nejhorších barových zážitků co se týče přístupu k hostovi.

Co když si objednám drink a nechutná mi, mám to říct?

V dobrém cocktail baru by vám měl barman schopen drink upravit tak, aby vám chutnal. Tak zkuste a uvidíte jestli za to ten podnik stojí.

Co vy a jídlo? Jaká je vaše oblíbená kuchyně?

Rád objevuji nové chutě a lokální jídla na mých cestách. Mám rád pokrmy, které jsou plné chutí. Hodně mě v tomto ohledu uspokojuje Asie.

Jaká je vaše oblíbená kombinace jídla a drinku?

Teď se možná očekává sofistikovanější odpověď, ale je to české pivo a bramborák.

Vidíte nějaké nové trendy v barové kultuře, které by mohly ovlivnit budoucnost The MonkeyBaru?

Hodně se ve světě v prezentaci cocktailu aplikuje minimalismus. Čisté designové sklo s minimem ozdob. To je něco, co již od začátku Monkey Baru aplikujeme. Občas se to setkává s nepochopením, ale nemáme v plánu od toho ustupovat.

Kdybych u vás chtěla pracovat jako barmanka. Co bych musela umět a co byste mě naučili? Bez jakých vlastností či schopností bych se neobešla?

Naučit se dá vše, kromě pohostinné povahy. To je základ, který člověk v sobě musí mít a bez kterého by se vůbec do kariéry v gastru neměl pouštět.

Jakou radu byste dal mladým nadějným barmanům, kteří teprve začínají? A jakou radu byste dal svému mladšímu já?

Barmanům i sobě bych poradil to stejné. Není vůbec na škodu tu a tam změnit podnik, ve kterém pracujete. Stanete se lepším a komplexnějším barmanem. Jeden bar vám nemůže vždy dát vše, obzvláště když má již zajeté své tradice.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také